Monday | Apr 15 2024
August 22, 2021

Digital Society and Human – Balkan Youth School 2021

DİJİTAL TOPLUM VE İNSAN – BALKAN GENÇLİK OKULU 2021

Fettah Efendi Eğitim ve Düşünce Derneğinin Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen Balkan Gençlik Okulu “Dijital Toplum ve İnsan” temalı proje gerçekleştirildi. Proje dijitalleşmeyi sorunsallaştırmayı hedefledi. Bu çalışmanın temel amacı dijitalleşmeyi sorunsallaştırmak, dijitalleşmenin dünya tarihi açısından yeni bir siyasi, ekonomik, toplumsal, kültürel dönüşümü üretip üretmediğini tartışmak, dijitalleşme ile beraber devlet, okul, aile gibi norm, kural, müeyyide üreten yapıların dışında yepyeni bir yapının ortaya çıkmasının yarattığı olumlu ve olumsuz sonuçları irdelemek ve dijital toplumun ürettiği sınırsız kuralsız ortamlarda insani değerlerin nasıl üretileceğini tartışmaktı.Projede Seminerler, Okuma Atölyesi, Film Atölyesi, Araştırma Atölyesi ve  İstanbul gezisi gerçekleştirildi.

Seminerler 

  1. Dr. İbrahim Zeyd Gerçik’in “İnsanın Kendini Arayışı” (Dr. Ibrahim Zejd Gerçik me temë “Njeriu që kërkon vetveten.”)
  2. Prof. Dr. Kemal Sayar’ın ”Dijital Çağda İnsan Kalmak (Prof.dr.Kemal Sayar  “Të mbetesh njeri në epoken digjitale”.)
  3. Prof.Dr. Musa Musai’nin “ Benlik, Kültür ve Teknoloji (Prof.Dr.Musa Musai  “Transformimet e “unë” ve nën llupën e konjukturave kulturore dhe teknologjike”.)
  4.  Prof. Dr. Erol Göka-Tekno-Dijital Dünyada Gençlerle Yüzleşmek (Ballafaqimi me të Rinjtë në Epokën Tekno-Digjitale.”)

Okuma Atölyesi 

“Dijital dünyada zaman, mekan, insan ilişkileri ve yabancılaşma” konulu makalemiz irdelendi.Doğan Cüceloglu’nun “Kendini Keşfetmeye Zorluklarla Başa Çıkmaya Var Mısın kitabi okunuldu.

Dil Atölyesi

Ögrencilere Türkce ve Osmanlıca kursları verildi.

Film Atölyesi

Sevba Abdula hocamız ile “Sosyal İkilem” belgeseli izlenildi.

Araştırma Atölyesi

Sosyal Medya Bağımlığı ve Kaygı” başlıklı araştırma raporu sunuldu Prof. Dr. Musa Musai ve araştırmacı Sadudin Sadiki de  raporla ilgili değerlendirmelerini sundular.

ABOUT THE AUTHORS

Publication Type

MORE ABOUT THESE TOPICS

MORE EXPERT OPINION 3 MORE ARTICLE EXPERT COMMENTARIES